ZLOMVAZ 1999

Termín konání:

13. - 16.5.1999

Pořadatel:

Divadelní fakulta, Akademie múzických umění v Praze

Spolupořadatel:

Hlavní město Praha

Účastníci:

Divadelní fakulta a Hudební fakulta AMU Praha, Divadelní fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně ( DiFa JAMU), Vysoká škola múzických umeni v Bratislavě (VŠMU)

Divácká cena:

Inscenace hry W. Shakespeara: Sen noci svatojanskej (absolventský ročník obhájil loňské vítězství) v režii ….

Realizační tým:

studenti 1. a 2. ročníku katedry produkce DAMU
S. Šnajperková, B. Večerková, A. Brabencová, T. Kvasničková, R. Fraňková, M. Lázňovský, L. Matvijová, K. Vilímková, M. Mrva, M. Hrubý, L. Tesařová

Místo konání:

studio DISK - Karlova 26, Praha 1, Studio Ypsilon

Finanční podpora:

Ministerstvo kultury ČR, Český literární fond, tiskárna Pankrácká věznice, Plzeňský prazdroj, Televize PRIMA, Ediční centrum AMU, Divadlo Na zábradlí, firma Hák Hák.

Zpráva o festivalu ZLOMVAZ 99:

Zlomvaz ´99 zaznamenal několik výrazných změn. Jistě nejvíce všechny damáky potěšila skutečnost, že se festival konečně konal též v domácím prostředí tedy - v novém divadle DISK, které bylo slavnostně otevřeno v únoru a nalézá se uprostřed budovy divadelní fakulty.Vedle tohoto pokračovala velmi dobrá spolupráce se Studiem Ypsilon, na jehož prknech se uskutečnily poslední dva ročníky festivalu. Třetím prostorem festivalového dění se stal malý divadelní sál Řetízek, který se nachází též v budově fakulty. Umístěním i kapacitou vyhovoval menším doprovodným akcím, jako jsou např. divadelní dílny, besedy aj.
Narozdíl od minulého roku, kdy byl pozván zahraniční host, se tento ročník zaměřil na tvorbu domácí, přesněji česko-slovenskou. Snahou bylo představit všechny tři školy v co nejširší šíři jejich uměleckého a pedagogického působení.
Tradičně zůstaly všechny doprovodné akce a vyvrcholením festivalu bylo jako vždy předání putovní ceny divácky nejúspěšnějšímu představení. V průběhu celého programu probíhalo divácké hlasování, při němž měli diváci možnost ohodnotit každé představení známkou jedna až pět.

Program:

Inscenace DAMU

A. Přidal: Sen ve třech, režie J.Adámek (KALD)
J. Prévert: Spektákly, režie M. Krobot a P. Gelnar (KALD)
K. J. Erben / J. Lopour: Živá voda, režie J. Jirků (KALD)
D. Tesař : Stará pověst, režie D. Tesař (KALD)
W. Saroyan: Tracyho tygr, režie A. Látalová, Divadlo Nablízko
Římsa, režie O.David (KALD) - soch. ateliér
T. Rychetský: Nevinní jsou nevinní, režie O.Pavelka a E.Salzmannová (KČD)
M. Bláhová: Pastička (režie M. Lang)
G. Steinová: Život Alice B. Toklasové, režie H.Šperlíková(KATAP)
F. M. Dostojevskij: Bílé noci, režie J. Fréhar (KČD)

Inscenace JAMU

D. Thomas: Dvě noci a den, režie A. Přidal
Genesis, scénář a režie Z. Mikotová (Ateliér dramatické výchovy neslyšících )
J. A. Pitínský: Pokojíček, režie P.Šimák
T. Williams: Tramvaj do stanice touha, V. Dočolomanský

Inscenace VŠMU

W. Shakespeare: Sen noci svätojanskej, režie J. Šulík
Moliére: Don Juan.
J. Barč-Ivan: Dvaja, režie P. Lančarič
Vitrage, režie G. Dezdrz / "...akési konceptuálne umenie..."

Inscenace HAMU

Katedra non-verbálního divadla
Metro, autorské představení dvojice mimů na jezdících schodech Grotesky naboso, režie B. Hybner

Napsali o nás:

Studentský divadelní festival se uskuteční v DISKu (MF Dnes - 12 května 1999)
Staré Město/Nové Město - již šestý ročník festivalu divadelních škol Zlomvaz a zároveň první, který se uskuteční ve vlastním divadle studentů pražské DAMU, začne zítra. Přehlídka uvede ve čtyřech dnech devatenáct představení studentů z metropole, Brna a Bratislavy.
"Centrem letošního festivalu bude nové divadlo Disk, které je přímo v budově školy v Karlově ulici. Představení se však budou konat i jinde ve škole, na střeše a ve foyeru Disku, ve studiovém prostoru Řetízek, v učebnách a školních zkušebnách, v sochařském ateliéru, a nezříkáme se ani pohostinnosti Studia Ypsilon, kde byl festival v minulých letech," vysvětlil student katedry produkce a člen produkčního týmu Michal Hrubý.
Právě studenti katedry produkce z tehdejšího ročníku Doubravky Svobodové stáli před šesti lety u zrodu festivalu. Od té doby je tradicí, že se na jeho organizaci podílejí studenti 1. a 2. ročníku a produkční tým se pořád obměňuje. "Schopnost studentů předvídat nepředvídatelné, což je nejdůležitější schopnost produkčního a producenta, se rok od roku zvyšuje," uvedla vedoucí katedry produkce Barbara Tůmová.
Letošní program festivalu je bohatší než v minulých letech. Dramaturgická koncepce se zaměřila na tvorbu českých a slovenských studentů a vybrala převážně studentské režie doplněné zajímavými tituly v režii profesionálů. Pořádající Akademie múzických umění představí tvorbu studentů divadelní i hudební fakulty, činoherců, loutkářů i zpěváků. Třetí ročník činoherního divadla DAMU uvede hru Tomáše Rychetského Nevinní jsou nevinní a Bílé noci Fjodora Michajloviče Dostojevského, čtvrtý ročník uvede úspěšnou "Pastičku", několik představení zahrají studenti katedry alternativního a loutkového divadla, představí se i katedra autorské tvorby a pedagogiky.
Studenti Vysoké školy múzických umění z Bratislavy festival zahájí inscenací Moliérova Dona Juana a dále představí například Shakespearův sen noci svatojánské či hru Júlia Barče - Ivana Dvaja. Janáčkova akademie múzických umění z Brna přiveze Dvě noci a den Dylana Thomase v úpravě a režii Antonína přidala, Pitínského Pokojíček, Williamsovu Tramvaj do stanice Touha a katedra výchovné dramatiky neslyšících představí Genesis Zoji Mikotové.
Na všechna představení jsou vstupenky k dostání v předprodeji, ale na některá, především v malých prostorech studia Řetízek, už bude těžké je získat. Naopak na představení v Disku a ve Studiu Ypsilon budou vstupenky k dostání i těsně před začátkem.
Radka Prachalová

ZLOMVAZ V NOVÉM DISKU (Rozhlas 1999, č. 20, s. 4)
V Praze bylo koncem února otevřeno nové divadlo. Rostlo od roku 1995 v atriu mezi budovami pražské DAMU, a ač jeho vnějšek připomíná něco mezi ponorkou a stupňovitým amfiteátrem, interiér je účelně zařízen tak, aby mohl být měněn do podoby všech osmi typů scén, které jsou dnes ve světě v divadelním provozu užívány ( kromě klasické kukátkové scény např. scéna - ulice, kruhová aréna, scéna do podoby kříže atp.). Divadlo, do něhož se vejde 150 až 180 diváků, slouží především studentům DAMU a nese jméno svého předchůdce - Disk. Tak totiž zněla zkratka Divadelního studia konzervatoře, které bylo od roku 1945 do roku 1993 provozováno v prostorách paláce Unitarie v Karlově ulici v Praze. Poté, co náboženská obec unitářů vypověděla DAMU smlouvu kvůli lukrativnější nabídce komerčních společností, odkutáleli studenti symbolický disk z Karlovky do Divadla v Celetné, o něž se pak dělili s Divadelním spolkem Kašpar. Profesor Miloš Horanský, který byl v letech 1993 - 1996 děkanem DAMU, oslovil tehdy Václava Havla, Václava Klause, Milana Uhdeho i ministra financí Ivana Kočárníka a peníze na stavbu nového Disku se díky tomu přece jen nějaké našly. Když se k nim přidaly i finanční příspěvky některých osobností naší kultury ( např. Vlasty Chramostové, Libora Peška, Ilji Hurníka …), mohl být Metrostavu zadán k realizaci návrh ing. Arch. Karla Hubáčka. I když výsledek není úplně bez chyb ( sál bude muset být dostatečně zvukově izolován od foyer), esteticky působivé prostory nabízejí DAMU široké možnosti využití. Zatím jsou zde uváděny především nejnovější inscenace studentů: Schillerova Marie Stuartovna, Pastička Markéty Bláhové, hra Arnošta Goldflama Horor…
Od 13. do 16. května bude v novém Disku probíhat část divadelního festivalu Zlomvaz 99. Jedná se o pracovní i přátelské setkání studentů DAMU a HAMU Praha, JAMU Brno a VŠMU Bratislava. Letošní šestý ročník festivalu prezentuje výsledky práce absolvujících studentů těchto uměleckých škol laické i odborné veřejnosti v 18 představeních (DAMU z nich připravilo 9, VŠMU 4, JAMU 3 a HAMU 2). Po slavnostním zahájení předvedou večer prvního festivalového dne v Disku bratislavští Moliérova Dona Juana, následujícího dne pak studenti JAMU Dvě noci a den od Dylana Thomase a v sobotu - opět studenti VŠMU inscenaci hry J. Barče - Ivana Dvaja. Představení však budou probíhat i v dopoledních a odpoledních hodinách, a to nejen v Disku, ale také v přilehlém menším divadélku DAMU Řetízek a na obou scénách Studia Y. Na představení lze zakoupit vstupenky (jednotná cena je 9,90 Kč) v pokladně Studia Y a na DAMU. Součástí festivalu jsou ovšem i společenské akce, jako například " Noční gulášek na střeše Disku".
Bronislav Pražan

ZLOMVAZ BYL VE ZNAMENÍ VITÁLNÍHO HERECTVÍ BRATISLAVANŮ A REŽIÍ Z BRNA.
Studenti Marty hráli v Disku. (Rovnost / Brno/ 21. 5. 1999)
V pražském Disku se minulý týden uskutečnil šestý festival vysokých divadelních škol z Bratislavy, Brna a Prahy nazvaný Zlomvaz.
Divadlo Disk, postavené na bývalém dvorečku školy, má tvar ponorky. Dokonce jej zdobí periskop z nerezavějící oceli jeho pozvolna klesající příď je opatřena lavicemi, na kterých se dá slušně sedět i pohodlně stát.
V divadelním klání si nejlépe vedli herci ze Slovenska. Okouzlili všechny a po zásluze za své inscenace získali tři první místa v hodnocení návštěvníků. Jejich Shakespeare (Sen noci svatojánské), Moliére (Don Juan) i Barč - Ivan (Dvaja), hraní posluchači teprve třetích a druhých ročníků (!), byla představení, na která se nezapomíná, dokládající neopakovatelnost a jedinečnost slovenské divadelní školy.
Významného úspěchu dosáhla i brněnská Divadelní fakulta JAMU s kolekcí hledačských inscenací. Cizelérská režie Antonína Přidala Dvou nocí a dne Dylana Thomase přispěla do festivalového dění úsměvností a skvělým hereckým výkonem Jaroslava Plesla v roli řídícího Pugha. Mnozí diváci se neubránili dojetí a slzám při sledování biblického příběhu stvoření světa v představení Genesis ztvárněného režisérkou, autorkou a pedagožkou Zojou Mikotovou. Její družina z ateliéru výchovné dramatiky neslyšících získala další pomyslný vavřín. Projevy uznání si vydobyla práce absolvujícího režiséra Viliama Dočolomanského i herecké výkony Hany Varadzinové, Petry Výtvarové, Petra Vrběckého a Tomáše Šulaje v inscenaci hry Tennessee Williamse Tramvaj do stanice touha. Ozdobou festivalu se stalo představení hry J. A. Pitínského Pokojíček v podání posluchačů třetího hereckého ročníku a v režii studenta čtvrtého ročníku režie Pavla Šimáka, které svou výbušností, vnitřním napětím a osobitým humorem dokázalo diváky strhnout k ovacím.
Pražští studenti DAMU se v novém sále teprve zabydlují. Mohutná, surrealisticky se tvářící scéna z hader a sítí Markéty Bláhové Pastička nejen pohlcovala mladé hlasy, ale i herečky chvílemi připomínaly malinké blešky. Menší prostory jim slušely lépe - Stará pověst Dominika Tesaře, hrajícího s loutkami, ptačími pírky, ostrými noži, ohni, prachem a na flétnu i housle příběh knížete Gradoboře, nebo kávou provoněný Tracyho tygr Williama Saroyana v režii Apoleny Látalové - jsou toho důkazem.
Festival Zlomvaz měl výborné organizátory zvládající nápor devatenácti představení ve čtyřech dnech i výtečnou partu připravující festivalový zpravodaj Obratel.
Martin Lanžhotský