Zlomvaz FRESH je 30. ročníkem festivalu studentů divadelních škol, který tradičně pořádají studenti druhého ročníku katedry produkce DAMU. Uskuteční se v červnu, a to od 12. do 15. a odehraje se na dvou lokalitách, na DAMU v Karlově ulici, a pak v nedalekých Úněticích.

Letošní podtitul je odezvou na dlouhotrvající debatu o tradicích a inovacích, které každý ročník přináší. Dramaturgie se tak soustředí na projekty, které jsou čistě studentské a svými tématy či zpracováním aktuální a FRESH. Důležitým měřítkem výběru byl i vztah inscenačního týmu k dané inscenaci, protože wellbeing při tvůrčím procesu je FRESH. Mít kladný vztah k vlastní divadelní tvorbě, k dílům, která se uvádí, k lidem, se kterými se tvoří. FRESH. Je důležité na to nezapomínat.

Co na srdci, to na festivalu.

Jako hosté na festival přijaly pozvání školy, které jsou s DAMU zásadně propojené, a to brněnská JAMU, která představí svá monodramata, představení ateliéru fyzického divadla a další unikátní projekty, a také bratislavská VŠMU. Na práce slovenských studentů se můžete těšit především ve čtvrtek 13. 6., kdy se budou mimo jiné prezentovat absolventským představením Leonce a Lena v divadle DISK. V tentýž večer proběhne i tradiční mezifakultní fotbalový turnaj, tentokrát v Tyršově domě na Malé straně. Pražští studenti budou mít na Zlomvaze možnost představit především své drobnější projekty, a to z několika kateder.

Jako projekt do divadla DISK byl netradičně zvolen titul z fakulty hudební - magisterská práce Ester Trčkové, studentky choreografie. Pomyslným vyvrcholením festivalu však bude sobota 15. 6., kdy se diváci i pořadatelé přesunou do Únětic přes site-specific procházku z Roztok u Prahy, kterou speciálně pro festival připravili studenti magisterského programu katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. Celý den má splnit účel odpočinku, regenerace na čerstvém vzduchu a táborové atmosféry. Je určen pro všechny akreditované i neakreditované, pro studenty, pedagogy, absolventy i pro obyvatele Únětic a okolí a pro širokou veřejnost.